Aktív rendszer központi ventilátorral

Nos, megérkeztünk a friss levegős szellőzőrendszerek leghatékonyabbikához, a központi ventilátoros szellőző rendszerhez. Ez az a szellőző rendszer, amely nem csak a helyiségenként levegőbe kerülő pára alapján, hanem a helyiségek funkciója alapján is szabályozza a szellőzést. Például ebben az egyszerű vázlaton látható rendszerben a következő módon tudjuk a szellőzést intelligensen, mindig a pontos és valós szellőzési igényhez igazítani:

A helyiségek funkciójának megfelelő szellőzési megoldás.

A helyiségek funkciójának megfelelő szellőzési megoldás.

  1. Friss levegő bevezetés páravezérelt légbevezetőkön át a nappaliba és a hálókba. (kék nyilak)
  2. Elhasznált-párás levegő elszívása a fürdőből egy páratartalom által vezérelt légelvezetőn át.
  3. Szennyezett levegő elszívása a WC-ből, egy mozgásérzékelővel vezérelt légelvezetőn át.
  4. Szennyezett levegő elszívása a konyhából, egy páravezérelt és zsírleválasztóval felszerelt légelvezetőn keresztül.
  5. A ventilátor egy konstans állandó nyomáson dolgozó, elektronikusan fordulatszámvezérelt, hangcsillapított központi ventilátor.

 

Nézzük meg, hogyan működik a rendszer, ha egy normális, hétköznapi élethelyzetet feltételezünk:

  • A ventilátor rendelkezik egy állandó, alapjárati fordulattal, amelynek a szerepe, hogy egy folyamatos, alacsony vákuumot tartson a lakásban. Így bárhol is keletkezzen pára, annak nem lesz más választási lehetősége, mint elindulni a ventilátor valamelyik légelvezetővel szabályozott szívópontja felé.

  • Természetesen csak akkor tud a levegő a ventilátor felé indulni, ha a helyére friss levegő érkezik a légbevezetőkön keresztül, hiszen sem a falak nem tudnak behorpadni, ha kiszívjuk egy helyiségből a levegőt, sem légüres tér nem maradhat a levegő helyén.

  • Így nappal a lakóhelyiségek (hálók, nappali) levegőjének páratartalma fogja meghatározni, hogy a ventilátor által képzett vákuum mennyi levegővel szellőztetheti a lakást. Nappal a család a nappaliban-étkezőben tartózkodik, így elsősorban ott lesznek nyitva a légbevezetők, innen jut a ventilátor levegőhöz, a hálókban nincs senki, így ott nem szellőztetünk feleslegesen.

  • Éjszaka az alvás közben kilélegzett párától megemelkedik a hálók levegőjének a páratartalma, és ott fognak kinyitni a légbevezetők, friss levegővel ellátva a helyiségeket, míg a nappaliban-étkezőben ekkor nem keletkezik pára, ezért itt visszazárnak a légbevezetők, hogy itt ne szellőztessünk feleslegesen.

  • Mindeközben a légelvezetők érzékelik a hozzájuk érkező levegő páratartalmát és annak függvényében nyitják-zárják zsaluikat, szabályozva az elszívott levegő mennyiségét. Ez alól csak a WC kivétel, ahol a légelvezetőt egy mozgásérzékelő vezérli, amely mozgást érzékelve teljes keresztmetszetben kinyitja, majd 20 perc után automatikusan visszazárja a légelvezető zsaluját.

  • Így tehát egy olyan szellőzőrendszert alakítunk ki, ahol helyiségenként szabályozzuk a levegőbe kerülő pára mennyisége alapján, mind a bejövő friss levegő mennyiségét, mind pedig az elszívott, szennyezett-elhasznált levegő mennyiségét.

Pillanatnyilag a friss levegővel szellőztető rendszerek közül ez a leghatékonyabb, a legenergiatakarékosabb és a legkevesebb karbantartást igénylő szellőző rendszer.